Pogoda

Data aktualizacji: 2022-08-26

Wrocław warto odwiedzić przez okrągły rok, bo klimat najcieplejszego miasta w Polsce sprzyja spacerom, zabawom i relaksowi.

Jaka będzie pogoda we Wrocławiu? To pytanie nieustannie nurtuje mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Dzięki szczegółowej prognozie można nie tylko sprawdzić temperaturę na dziś, jutro i kolejne dni, ale także dowiedzieć się, czy spodziewane są opady deszczu, oraz jaka jest prędkość wiatru, wilgotność i jakość powietrza. Sprawdź najbliższe prognozy pogody!

Jaki jest klimat we Wrocławiu?

Wrocław leży w strefie klimatu umiarkowanego, który podlega wpływom oceanicznym i kontynentalnym. We Wrocławiu najcieplejszym miesiącem w ciągu roku jest lipiec, kiedy to temperatura wynosi średnio ok. 20 st. C. Najchłodniejszym miesiącem jest natomiast styczeń, gdzie średnia temperatura wynosi -0,5 st. C.

Statystycznie w ciągu roku jest około 41 pogodnych dni, z czego najwięcej we wrześniu, a pochmurnych jest aż 206, z czego najwięcej przypada na listopad. To dlatego warto odwiedzić stolicę Dolnego Śląska w okresie od czerwca do września, kiedy pogoda we Wrocławiu jest najlepsza.

Co ciekawe, we Wrocławiu mogą występować tzw. zjawiska fonopochodne, przez co możliwe jest gwałtowne podniesienie temperatury. Średnia roczna suma opadów wynosi 620 mm, a średnia prędkość wiatru to 3,1 m/s. Pogoda we Wrocławiu jest więc całkiem przystępna.

Dlaczego we Wrocławiu jest cieplej niż w innych miastach?

Podróżując po różnych zakątkach kraju, można bez trudu zauważyć różnicę w temperaturze powietrza. Turyści przyjeżdżający do stolicy Dolnego Śląska szybko dostrzegają, że we Wrocławiu jest cieplej niż w pozostałych dużych polskich miastach. Okazuje się, że to wrażenie jest jak najbardziej trafne, a Wrocław jest najcieplejszą polską stolicą województwa.

Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze wpływa na to położenie miasta w dolinie Odry, która w znaczącym stopniu wpływa na klimat Wrocławia. Do wyższej temperatury powietrza przyczyniają się również wiatry fenowe (czyli ciepłe i suche wiejące z gór w doliny), które w dużej mierze ogrzewają miasto podczas zimy.

Wpływ na ciepły klimat miasta mają również typowo miejsko-przemysłowe warunki panujące w większości dużych miejscowości. Gospodarka lokalna wpływa na zmianę cech fizycznych podłoża poprzez emisję sztucznego ciepła.

Czytaj więcej na ten temat: Pogoda Wrocław