Podróż do Wrocławia: rowerem

Data aktualizacji: 2021-04-09

Malownicze trasy nad Odrą, rozbudowana infrastruktura i mnóstwo miejsc, do których najłatwiej dotrzeć na dwóch kółkach – Wrocław to raj dla rowerzystów.

Miłośnicy długich tras w drodze do Wrocławia korzystają m.in. z międzynarodowych i krajowych szlaków rowerowych, które przebiegają przez stolicę Dolnego Śląska:

Trasa

  • EuroVelo 9 – tzw. Szlak Bursztynowy z północy na południe, który biegnie z Gdańska do Puli w Chorwacji. We Wrocławiu R-9 biegnie od północy, od Pawłowic, przez Psie Pole, Zacisze, pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański, pl. Kościuszki, pl. Powstańców Śląskich, al. gen. J. Hallera, do Muchoboru Wielkiego i dalej w stronę Krzeptowa.
  • Szlak Odry – 313-kilometrowy szlak rowerowy przebiegający przez Wrocław. Cała trasa: Chałupki – Racibórz – Kędzierzyn-Koźle – Zdzieszowice – Krapkowice – Opole – Brzeg – Oława – Wrocław – Brzeg Dolny – Lubiąż – Prochowice – Ścinawa – Głogów – Bytom Odrzański – Nowa Sól – Bojadła – Krosno Odrzańskie – Kłopot – Słubice – Kostrzyn nad Odrą. We Wrocławiu trasa miejscami jest rozgałęziona na północą i południową część, które biegną obydwoma brzegami rzeki. Szlak rozgałęzia się na wysokości Wyspy Opatowickiej, a z drugiej strony na skrzyżowaniu ulicy Milenijnej i Legnickiej.

Na co dzień z rowerów korzysta nawet 30 tysięcy mieszkańców Wrocławia. Z każdym rokiem cyklistów przybywa, na dwa kółka przesiadają się starsi i młodzież, całe rodziny z dziećmi. W dużej mierze to efekt nowych udogodnień dla rowerzystów.

Wrocław na dwóch kółkach

Dla tych, którzy po mieście regularnie poruszają się rowerami, powstała sieć wydzielonych tras, z kontrpasami, śluzami. To ucywilizowało ruch cyklistów w ścisłym centrum i na trasach dojazdowych oraz w znaczny sposób wpłynęło na poprawę ich bezpieczeństwa.

Znacznym ułatwieniem są przejazdy pod mostami, co umożliwia bezkolizyjne przeprawy przez skrzyżowania.

Aby cieszyć się statusem cyklisty i korzystać z jego uroków, nie trzeba mieć swojego pojazdu. We Wrocławiu działa system rowerów miejskich Nextbike. To stacjonarne wypożyczalnie rowerów.

W ponad 200 punktach Wrocławia można wziąć wygodny miejski rower (za drobną opłatą) i ruszyć przed siebie. Wcześniej jednak musisz się zalogować w systemie za pośrednictwem strony Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

Na rowerowej mapie Wrocławia są miejsce obowiązkowe do zaliczenia – trasy wzdłuż Odry i nadodrzańskich kanałów. Wielu cyklistów ma ulubione szlaki prowadzące przez parki.

Na rowerze łatwiej zwiedza się dzielnice i osiedla leżące dalej od centrum miasta – Osobowice, Brochów, Krzyki, Karłowice, okolice dawnego portu nad Odrą. Warto ruszyć także za granice miasta, do Pawłowic, Wojnowic, Trestna, Siechnic, Kotowic oraz Miękini.

Wydarzenia i atrakcje dla rowerzystów

W stolicy Dolnego Śląska nie ma wzniesień, różnice wysokości są minimalne.

Wrocławscy miłośnicy dwóch kółek regularnie inicjują kolejne akcje promujące ten rodzaj aktywności:

  • organizowane są giełdy rowerowe oraz akcje znakowania rowerów;
  • Rowerowa Masa Krytyczna, czyli przejazd kilkuset rowerzystów przez miasto, odbywa się zwykle w ostatni piątek miesiąca;
  • klatka schodowa jednej ze śródmiejskich kamienic jest ozdobiona starannie odrestaurowanymi rowerami miejskim lub ich częściami. Efekt jest piorunujący.
  • w promowanym przez magistrat Europejskim Wyzwaniu Rowerowym – w którym mieszkańcy kilkudziesięciu miast z całej Europy mają do nabicia jak największy dystans, wrocławianie zaangażowani w "Kręć dla Wro" regularnie znajdują się w czołówce.

Wśród projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (wrocławianie decydują, na co warto wydać kilkadziesiąt milionów zł z budżetu miasta) ogromna część to przedsięwzięcia spod znaku zębatki, dzwonka i przerzutki.

I ty znajdź się w doborowym towarzystwie wrocławskich cyklistów.