„Twój Vincent” – film, który powstał we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2018-03-04

Pierwsza w historii malarska animacja powstawała we Wrocławiu. Współproducentami filmu byli Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Zagadka śmierci van Gogha

"Loving Vincent" to film opowiadający o życiu i śmierci jednego z najgenialniejszych malarzy impresjonistów Vincenta van Gogha. – Pod koniec lipca van Gogh dostał list od brata, który go utrzymywał, a traktujący o problemach finansowych Theo. Podobno z tego powodu Vincent popełnił samobójstwo. Ja w to nie wierzę, w filmie próbowaliśmy zmierzyć się z mitem jego śmierci – tłumaczy Hugh Welchman, reżyser "Twojego Vincenta".

Film jak malowany

Film, który Welchman zrealizował wspólnie z Dorotą Kobielą, to pierwsze w historii światowej kinematografii pełnometrażowe dzieło animowane, które zostało w całości... namalowane.

To dokładnie oznacza, że wszystkie ujęcia, w sumie 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego, na początku – na płótnie. Dlatego przy filmie, oprócz ekipy realizatorów, animatorów czy aktorów, pracowało ponad 100 malarzy, którymi w większości byli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych – w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

Nowa technologia animacji

Wszystkie obrazy, w tym także oryginalne dzieła van Gogha, ożywały i przeradzały się w film dzięki unikatowej technologii PAWS (Painting Animation Work Station), łączącej tradycyjne malarstwo z animacją.

"Ta technika, teoretycznie, niczym się nie różni od klasycznej animacji, ale żeby zrobić film na taką skalę, nie mogliśmy zaangażować malarskich animatorów. Z prostego powodu, nie znaleźlibyśmy ich tylu i to jeszcze pracujących idealnie w stylu Vincenta van Gogha.

Animatorowi trudno nagle zamienić się w malarza i zrozumieć technikę danego mistrza, więc uznaliśmy, że prościej będzie z malarza zrobić animatora. Przeszkolić go, ułatwić mu pracę i temu posłużyła PAWS. Ale to tylko narzędzie, bo sama technika nie jest nowością.

Nowością jest raczej fakt, że wszystko zostało wykonane na tak wielką skalę, bo nikt wcześniej nie namalował w ten sposób pełnometrażowego filmu. W "Twoim Vincencie" znalazło się 65 tysięcy klatek namalowanych przez zaangażowanych do projektu artystów, którzy są zresztą pełnoprawnymi współtwórcami naszego filmu – wyjaśnia Dorota Kobiela, reżyserka "Twojego Vincenta".

Przeczytajcie rozmowę z reżyserami "Twojego Vincenta".

Znani aktorzy grają historyczne postaci

W postaci z obrazów holenderskiego mistrza wcieliło się wielu znanych aktorów, w tym nominowana do Oscara Saoirse Ronan ("The Grand Budapest Hotel", "Pokuta"), czy znany z seriali "Gra o tron" i "Ripper Street" Jerome Flynn.

Tytułowego Vincenta zagrał Robert Gulaczyk, absolwent wrocławskiej PWST na Wydziale Lalkarskim oraz aktor legnickich i wrocławskich scen.

Przeczytajcie rozmowę z Robertem Gulaczykiem.

Natomiast Armanda Roulina (van Gogh chętnie go portretował) Douglas Booth ("Noe"). W polskiej wersji językowej filmu słyszymy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego.

Vincent z nagrodami

Film cieszy się niespotykaną popularnością. Został sprzedany do kin w blisko 140 krajach! Zdobył Europejską Nagrodę Filmową, Nagrodę EDA, Nagrody na festiwalach w Annecy i Szanghaju.

Za produkcję "Twojego Vincenta" odpowiada firma BreakThru Productions założona w Londynie przez Hugh Welchmana, zdobywcę Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany "Piotruś i wilk".

Firma wyprodukowała m.in. film pełnometrażowy "Latająca maszyna" (2011), połączenie nowoczesnej animacji ze zdjęciami aktorskimi, przygodową opowieść śladami polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Światową renomę BreakThru zawdzięcza filmom krótkometrażowym, nagradzanym na prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie. Na swoim koncie ma m.in. nominacje do nagrody BAFTA, nagrodę Kryształ Annecy, Canal+, TCM oraz Rose d’Or.

Zdjecie Magdalena Talik

Magdalena Talik