Najdłuższe mosty we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2016-11-02

We Wrocławiu jest ponad 130 mostów i kładek. Most Rędziński na Odrze jest najdłuższy w Polsce.

1. Most Rędziński 612 m

To rekordzista nie tylko w naszym zestawieniu. Przeprawa ma najwyższy pylon w Polsce - aż 122 m. Dla porównania taras widokowy na Pałacu Kultury i Nauki znajduje się 8 metrów niżej. Jest najdłuższym podwieszonym żelbetowym mostem w Polsce (2x 256 m), najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie w naszym kraju i największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 000 mkw.). Długość drutu, z jakiego wykonano liny nośne, jest równa dystansowi między Wrocławiem a Tokio (8 tys. kilometrów). Najkrótsze liny mają długość 56 m, a najdłuższe ponad 200. Konstrukcję przeprawy utrzymuje 160 want. To również największa ilość lin, jaką użyto do konstrukcji mostu w Polsce. Most Rędziński wybudowano  w nieco ponad 3 lata. Pierwsi kierowcy pojechali nim pod koniec wakacji 2011 roku. Stanowi on element Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Zaprojektował go Zespół Badawczo-Projektowy „Mosty – Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka.

2. Most Milenijny 553,2 m

Jego budowa trwała ponad dwa lata (2002-2004). Autorem projektu Milenijnego jest Piotr Wanecki, a projektantem wiodącym Marek Jagiełło. Była to największa inwestycja mostowa we Wrocławiu po 1945 roku, zużyto na nią 40 tys. metrów sześciennych betonu i 6 tys. ton stali. Kosztowała 140 mln zł. Zanim wybudowano most Milenijny mieszkańcy zachodniej części miasta, aby dotrzeć na Osobowice, Karłowice lub Psie Pole, musieli cofnąć się aż do mostu Osobowickiego. Przed jego zbudowaniem na czas Wszystkich Świętych żołnierze rozstawiali tu most pontonowy, by ułatwić dojazd do cmentarza Osobowickiego. Jest on częścią śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia. Dziś wielu mieszkańców nie wyobraża sobie bez niego życia.

3. Most Poznański 457,5 m

To najdłuższy most kolejowy na trasie Wrocław – Poznań (linia E59). Obecnie przeprawa jest w trakcie remontu. Kolejowy most nad Odrą tworzą dwie równoległe konstrukcje, każda z nich składa się z metalowego przęsła o długości 131 m i 27 filarów znajdujących się na terenie zalewowym.
W ostatnie wakacje można było obserwować bardzo ciekawy zabieg konstrukcyjny, gdyż budowlańcy przesuwali nad korytem rzeki z Osobowic w kierunku Popowic nowe przęsło o długości 130 m. Konstrukcja waży około 650 ton. Jest wyższa o 35 centymetrów w porównaniu ze starą. Koszt przebudowy wynosi ok. 41 mln zł. Prace wykonywane są w ramach modernizacji linii E59.

4. Most Osobowicki (północny) 242,5 m

Obok obecnego mostu funkcjonowała kiedyś przeprawa drewniana, przez mieszkańców nazywana mostem Groszowym, gdyż za przejście trzeba było uiścić opłatę. Ośmioprzęsłowa, łukowa przeprawa północna rozciągała się nad korytem Odry i terenami zalewowymi. Budowę rozpoczęto w listopadzie 1895, a dla mieszkańców most otwarto w grudniu 1897 r. Kosztował ponad milion marek. W centralnej części przeprawy znajdowały się wieżyczki, które służyły jako komórki dla służby drogowej. Niestety po wojnie zostały zburzone. Charakterystycznym elementem przeprawy są cztery obeliski znajdujące się na wjeździe od strony ul. Bałtyckiej.

5. Most Trzebnicki (północny) 218,5 m

Na początku XX wieku podjęto decyzję o budowie Kanału Miejskiego. Z tego powodu trzeba było wybudować południowy most Trzebnicki (1904-1905). Po niespełna 10 latach ruszyła budowa północnej przeprawy, zastąpiła ona most Różaniecki. Było to związane z budową kanałów Żeglugowego i Powodziowego. Czteroprzęsłowa konstrukcja była gotowa w 1916 r. Remont kapitalny przeszła w latach osiemdziesiątych, a kolejną konserwację – na początku XXI wieku.

6. Most kolejowy na linii nr 143 Kalety – Wrocław Mikołajów 215,32 m

Most łączy Popowice z Kleczkowem. Linia nr 143 była niezależnym połączeniem Dolnego Śląska z Górnym Śląskiem przez Kluczbork. Oddano ją do użytku pod koniec XIX wieku. Most znajduje się na tyłach elektrociepłowni, a po obu stronach przeprawy znajdują się niewielkie bunkry pochodzące z czasów II wojny światowej. Ich zdaniem była ochrona obiektu przed zniszczeniem.

7. Most Warszawski (kolejowy) 207,5 m

Przeprawa łączy Ołbin z Karłowicami. Wybudowano go nad korytem Starej Odry i kanałem Żeglugowym. Powstał w ramach linii nr 143 Kalety – Wrocław Mikołajów. Podczas powodzi 1997 roku woda podchodziła pod same przęsła, ale ruchu na nim nie wstrzymano.

8. Most kolejowy nad Widawą 140 m

To kolejna przeprawa w ramach linii nr 143. Po zakończeniu II wojny światowej okazało się, że 92-metrowy most został całkowicie zniszczony. Brak tej przeprawy powodował, że pociągi nie mogły dojeżdżać do stacji Wrocław Nadodrze. W niespełna miesiąc udało się wybudować tymczasową przeprawę. Na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku wybudowano nowy obiekt.

9. Most Bolesława Chrobrego Południowy 134,7 m

Łączy ze sobą Sępolno i Swojczyce. Pierwszą przeprawę wybudowano w tym miejscu w drugiej dekadzie XX wieku. W trakcie oblężenia Wrocławia w 1945 został on zniszczony. Odbudowano go w dwa lata po zakończeniu wojny. Południową, czteroprzęsłową część, wybudowano nad kanałem powodziowym i terenami zalewowymi. Północny ma 48,5 m długości (nad Kanałem Żeglugi) i jedno przęsło.

10. Most Grunwaldzki 126,6 m

Most Grunwaldzki jest najbardziej znanym wrocławskim mostem. Powstał pod koniec pierwszej dekady XX wieku. Za projekt odpowiadał Richard Plüddemann, ówczesny miejski radca budowlany Wrocławia. Przy jego budowie wykorzystano nową technologię. Przęsło jest podtrzymywane za pomocą stalowych taśm, przymocowanych do 20-metrowych pylonów, ustawionych po obu stronach rzeki. W uroczystym otwarciu w 1910 r. mostu Cesarskiego, jak nazwano przeprawę, wziął udział ówczesny władca Niemiec Wilhelm II. W związku z działaniami wojennymi most został poważnie uszkodzony. Najgorszy był dla niego okres Festung Breslau. Wówczas z pylonów zniknęły wieńczące je wieżyczki. Doszło nawet do zerwania metalowych taśm. Przęsło opadało na cztery zatopione barki. Most naprawiono dopiero w 1946, gdy woda je wypłukała spod spodu. Naprawa trwała dwa lata.

Zdjecie Przemysław Wronecki

Przemysław Wronecki