Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny

Data utworzenia: 2015-10-19

Mostek Pokutnic to kładka łącząca wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Znajduje się na wysokości 45 m. To jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu.

Z mostka Pokutnic widać fragment Rynku, wieżę Ratusza i kościoła św. Elżbiety, a w oddali Ostrów Tumski, kominy ciepłowni i most Rędziński. Z obiektem wiążą się ciekawe legendy, a widok z niego jest wyjątkowy. 

Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny – bilety, godziny otwarcia

Punkt widokowy w katedrze św. Marii Magdaleny jest czynny przez cały rok.

Mostek Pokutnic – godziny otwarcia:
latem: 10:00-20:00
zimą: 10:00-19:00

 

Ceny biletów.

Punkt widokowy mostek Pokutnic we Wrocławiu – jak dojechać?

 

Mostek Pokutnic znajduje się między wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Samochodem w pobliże kościoła można dojechać od strony ul. Piaskowej lub ul. Kazimierza Wielkiego. Możliwy jest także dojazd komunikacją miejską:

  • autobusem: 103, 106, 148, 149, 914, D,
  • tramwajem: 24, 3, 6, 7.

Najlepiej wysiąść na przystanku Oławska lub Wita Stwosza.

Ile schodów trzeba pokonać, żeby wejść na mostek Pokutnic?

Mostek Pokutnic znajduje się na piątej kondygnacji, na wysokości 45 metrów. Aby wejść na kładkę, trzeba pokonać 247 schodów. W kościele św. Marii Magdaleny nie ma windy.

Legenda o mostku Pokutnic we Wrocławiu

Mostek Pokutnic nazywany jest także mostkiem Czarownic. Bohaterką związanej z nim legendy jest młoda wrocławianka, Tekla. Dziewczyna spędzała czas głównie na zabawach, strojeniu się i uciechach z chłopcami. Nie chciała pracować ani wyjść za mąż.

Któregoś wieczora, ojciec zdenerwowany lekkomyślnością Tekli, przeklął córkę. W nocy mroczne moce porwały dziewczynę i umieściły na mostku między wieżami kościoła. Odtąd Tekla zmuszona była bezustannie zamiatać kładkę. Kiedy była już zmęczona, na pomoc wysłano jej małą czarownicę Martynkę. Czarownica wreszcie zlitowała się nad udręczoną dziewczyną i poprosiła czarodzieja Michała, aby zdjął klątwę z Tekli i ta mogła opuścić mostek. 

Od tamtej pory matki pokazują córkom mostek Pokutnic jako ostrzeżenie przed niefrasobliwym życiem.

W innej wersji legendy na kładce można zobaczyć tańczące dusze młodych kobiet, które wolały zabawę niż stateczne życie u boku męża, prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.

Punkt widokowy mostek Pokutnic – historia

Kościół w stylu gotyckim powstał w XIV wieku w miejsce wcześniej istniejących świątyń, które zniszczono podczas najazdu Mongołów na Wrocław.

Budowlę wiele razy przebudowywano. Jej świetność przypada na przełom XV i XVI wieku. Miała wtedy 16 kaplic i 58 ołtarzy. Już wtedy istniała kładka łącząca dwie wieże.

W 1523 roku świątynię przejęli wrocławscy ewangelicy. W historii budowli jest wiele dramatycznych epizodów. W 1887 r. od fajerwerków puszczanych z okazji urodzin cesarza Wilhelma I, zapaliła się wieża północna. Wieża południowa została zniszczona w 1945 r. w wyniku wybuchu składowanej w niej amunicji.

Po wojnie administratorem świątyni został Kościół polskokatolicki. Powojenne zniszczenia usuwano do końca XX wieku, a mostek Pokutnic odbudowano na przełomie XX i XXI wieku.

Galeria

Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny w social mediach

Więcej miejsc